Omega Programming

برچسب های پایه HTML

تمام اسناد html باید با یک نوع اعلان آغاز شوند:

<!DOCTYPE html>

همه اسناد html با تگ <html> آغاز و با تگ </html> پایان می یابند. و هر آنچه باید در مرورگر به کاربر نمایش داده شود درون تگ های شروع و پایان <body> قرار می گیرد.

سر تیتر ها

سر تیترها با برچسب های <h1>تا<h6>معرفی می شوند.<h1>بیانگر بزرگترین سرتیتر  و<h6> بیانگر کوچکترین سر تیتر است. HTML بطور خودکار خط خالی  به قبل و بعد از سر تیترها اضافه می کند.

<h1> This is a heading </h1>
<h2>
This is a heading </h2>
<h3>
This is a heading </h3>
<h4>
This is a heading </h4>
<h5>
This is a heading </h5>
<h6>
This is a heading </h6>

پاراگراف ها

پاراگراف ها با برچسب <p> معرفی می شوند.HTML بطور خودکار یک خط خالی  به قبل و بعد از یک پاراگراف اضافه می کند.

<p> This is a paragraph </p>
<p> This is another paragraph </p>

در html نمی توان با افزودن فاصله یا خط های خالی دز کد html خروجی را تغییر داد.زیرا مرورگرها فاصله و خط خالی اضافی را حذف می کنند. به مثال زیر توجه کنید:

<p>
This paragraph
contains a lot of lines
in the source code,
but the browser
ignores it.
</p>

متنی که در تگ <p> قرار دارد شامل چندین خط است. اما اگر نتیجه کد بالا را در یک مرورگر ببینید، متوجه خواهید شد که کل متن در یک خط نمایش داده می شود. و فاصله و خطوط اضافی در کد حذف می شوند. قبلا روش ایجاد خط خالی را گفته ایم، برای پرش به خط بعدی کافیست از تگ <br> استفاده کنیم. اما  راه حل برای نمایش یک متن به همان صورتی که در کد html نوشته ایم چیست؟ برای اینکار باید یک قالب پیش فرض برای متن استفاده کنیم و این کار با استفاده از تگ <pre> امکان پذیر است. مجددا متن مثال بالا را این بار در تگ <pre> قرار خواهیم داد و خروجی را در مرورگر بررسی می کنیم. خواهیم دید که متن در یک خط نمایش داده نمی شود و فاصله ها و خطوط اضافه شده به متن حذف نخواهند شد.

 <pre>

This paragraph
contains a lot of lines
in the source code,
but the browser
ignores it.
</pre>

پرش به خط بعد

برچسب <br> هنگامی استفاده می شود که بخواهیم یک خط را پایان دهیم اما نمی خواهیم یک پاراگراف جدید را آغاز کنیم.برچسب <br> شما را از هر جا که قرار دارید به یک خط پایین تر می برد. برچسب <br> یک برچسب تکی است و هیچ برچسب پایانی ندارد.

ایجاد یک خط افقی

 تگ <hr> یک خط افقی در صفحه ایجاد می کند. با استفاده از این تگ می توان بخش های مختلف متن را از هم جدا کرد.

توضیحات در HTML

برچسب توضیحات برای وارد کردن توضیحات در کد HTML استفاده می شود.توضیحات توسط مرورگرها نادیده گرفته می شوند. شما می توانید از توضیحات برای تشریح کد های خود استفاده کنید که می تواند به شما یا سایر افرادی که می خواهند در آینده کدها  را ویرایش کنند کمک کند.

<!--This is a comment-->

توجه کنید که شما بعد از باز کردن براکت به علامت تعجب نیاز دارید اما قبل از بستن نیاز ندارید.

چگونه کد HTML را ببینیم?

آیا شما تا حالا صفحه وبیی را دیده اید که از دیدن آن شگفت زده شده با شید وبگویید چگونه این کار را انجام داده اند؟ برای پیدا کردن این سوال و دیدن کدهای صفحه وب درون صفحه راست کلیک کنید وگزینه View Page Source  یا View Source را انتخاب کنید. پنجره ای ر باز خواهد شد که به شما HTML واقعی آن صفحه را نشان خواهد داد.

 

 

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی برچسب های پایه HTML