Omega Programming

جوملا چیست؟

جوملا، یک نرم افزار مدیریت محتوای (CMS) وب‌سایت و پورتال است که به شما کمک می‌کند در سریع ترین زمان و بدون نیاز به داشتن تخصص فنی، یک وب سایت کاملا حرفه‌ای را ایجاد و مدیریت کنید. انعطاف‌پذیری فوق العاده و معماری منحصر به فرد آن به شما اجازه می‌دهد در هر زمانی که بخواهید، امکانات جدیدی را به وب سایت یا پورتال خود اضافه کرده و از آن استفاده کنید.

از مزایای جوملا، تغییر در ساختار، چینش ماژول‌ها و گرافیک است که می‌توانید آنها را سفارشی‌سازی کنید. شما با جوملا می‌توانید به دور از هر گونه وابستگی به برنامه نویسان و متخصصان وب، محتویات متنی و تصویری سایت خود را بصورت آنلاین، بدون محدودیت مکانی و زمانی بطور چندگانه مدیریت کنید.

آموزش جوملا
از نقاط قوت سیستم مدیریت محتوای جوملا این است که هیچگونه محدودیتی در سفارشی‌سازی، توسعه، پشتیبانی و امنیت (که از دغدغه‌ها و خواسته‌های اکثر مشتریان است) ندارد و می‌تواند به عنوان بستری مناسب و مطمئن برای یک فعالیت بلند مدت مورد استفاده قرار گیرد.

به اين نكته توجه كنيدكه استفاده ازاين سيستمهابيانگر بي دانشي نيست غني تربودن اطلاعات كاربران اين سيستمها باعث كنترل هرچه بيشتر وبدست آوردن وبسايتي بهتر وكاملتر ميشود.

 نكته ديگري كه درمورد سيستمهاي مديريت محتوا بايدبه آنها اشاره كرد توانايي شخصي كردن آنهاست . اين عملكرد بوسيله افزونه هايي كه براي اين نرم افزارها نوشته ميشود امكانپذير است . مثلا باافزودن يا كم كردن هركدام ازاين افزونه ها ميتوانید توانايي خاصي را به سايت خود بدهيد . مثلا ايجادفرم ،گالري عكس،معرفي محصول و ... .

در صورتی که کاربران دانش تخصصی داشته باشند با استفاده از افزونه های موجود برای CMS ها قابلیت شخصی سازی نیز امکان پذیر است. 

تکنولوژی های پایه ای جوملا

 جوملا علاوه بر اینکه یک سیستم مدیریت محتوا است یک فریم ورک PHP نیز می باشد، همچنین به دلیل سازگاری با انواع پایگاه های داده مانند SQL server  ،My SQL و Oracle یک پلت فرم نیز محسوب می شود. اما تکنولوژی های اصلی بکار رفته در آن شامل PHPو MySQL می باشد.

 معماری جوملا

 معماری نرم افزاری جوملا بر اساس مدل MVC - Model-View-Controller می باشد.در این مدل نرم افزاری، از مدل به عنوان تامین کننده منابع، از نمایش به عنوان لایه نمایشی و از کنترلر به عنوان هسته و پردازشگر برنامه استفاده می کنند. به دلیل استفاده از این مدل نرم افزاری قابلیت گسترش جوملا افزایش یافته است ومنطق نرم افزاری مناسبی را مهیا کرده است.

 کاربردهای جوملا

امکانات زیاد جوملا، کاربردهای آن را در دنیای وب سایت‌های اینترنتی گسترش داده است. انواع وب سایت های تجاری کوچک، وب سایت های سازمانی بزرگ، کسب و کار آنلاین و تجارت الکترونیک، پورتال های خدمات الکترونیک، وب سایت های سازمان های دولتی، سایت های مذهبی، وب سایت های آموزشی و پورتال های آموزش الکترونیک، وب سایتهای خبری و حتی وب سایت های شخصی کوچک، را می‌توان بوسیله پیاده‌سازی کرد.

جوملا! می تواند به سادگی در کنترل تمامی قسمت های وب سایت شما، از اضافه کردن محتوا و تصویر تا به روز رسانی کاتالوگ محصولات و یا رزرواسیون آنلاین استفاده شود.

شکل زیر نشان می دهد که هر یک از کشورها چند درصد از وب سایت های دولتی خود را با جوملا ساخته اند.

جوملا

 

چه کسانی از آن استفاده میکنند؟

جوملا! در سراسر دنیای اینترنت از یک صفحه شخصی ساده گرفته تا پیچیده ترین نرم افزارهای شرکتی تحت وب را پشتیبانی می کند. در ذیل تنها تعداد اندکی از شرکت ها و سازمانهای استفاده کننده از جوملا آمده است.

شرکت های استفاده کننده از جوملا

 

 چرا از جوملا استفاده کنیم؟

با استفاده از جوملا به آسانی می توانید سایت خود را مدیریت کنید. استفاده از جوملا نیازمند دانش برنامه نویسی نیست. محیط جوملا کاربرپسند و کار با آن بسیار ساده است بطوری که کاربران مبتدی و متوسط هم می توانند از آن استفاده کنند. اما جوملا فقط مختص کاربران مبتدی نیست. امکانات جوملا بسیار گسترده است و برخورداری از یک بستر مناسب برای توسعه موجب شده هزاران افزونه برای آن ساخته شود. وجود قالب های زیبا و پیشرفته موجب زیبایی و تنوع سایت های استفاده کننده از آن شده است. امنیت جوملا در سطح نسبتا بالایی است. رایگان بودن جوملا دلیل کیفیت پایین آن نیست. جوملا تاکنون مفتخر به کسب جوایز بین المللی زیادی شده و از سیستم های مدیریت محتوای تراز اول دنیاست. جوملا برای زبان فارسی بومی سازی شده و کاربران ایرانی و فارسی زبان براحتی می توانند از آن استفاده کنند.

 بنابراین با آسودگی خاطر می توانید از جوملا استفاده کنید.

 مزایای استفاده از جوملا

 جوملا از امکانات کافی برای راه اندازی یک سایت برخوردار است. وجود یک بستر مناسب برای توسعه باعث شده تاکنون بیش از 8000 افزونه برای جوملا ساخته شود که اکثر آنها رایگان است. هزینه پیاده سازی سایت را پایین می آورد.

 زمان اجرای پروژه را کاهش می دهد.

 از آخرین تکنولوژی های روز دنیا در سایت استفاده می گردد.

 با توجه به استفاده کنندگان بسیار آن در دنیا (در حدود 50 میلیون دانلود تا کنون) مطالب آموزشی بسیاری موجود می باشد.

بخش پشتیبانی بسیار قوی، تیم توسعه جوملا دائم در حال بررسی و به روز رسانی امکانات نرم افزار می باشند و در صورت وجود مشکل سریعا به روز رسانی جدید ارائه می شود و شما می توانید جوملا را از کنترل پانل خود به روز رسانی نمایید.

 در این سیستم مدیریت محتوا قابلیت های پیشرفته وب سایت نظیر سازگاری با موبایل به صورت پیش فرض در آن تعبیه گردیده و نیازی به صرف هزینه اضافی برای اضافه نموده این امکانات پیشرفته نخواهید داشت.

جوملا برای چه کسانی است؟

اگر شما  جزء یکی از گروه های ذیل باشید می توانید جوملارا برای اهداف خودتان بکار بگیرید :

 یک برنامه نویس PHP‌ که میخواهدگسترش و برنامه نویسی افزونه های جوملا را آغاز کند.

 یک طراح گرافیک که میخواهد در مورد طراحی قالب جوملا و بطور کلی CMS‌ اطلاعاتی کسب کند.

 دانشآموزانی که می خواهند با تکنولوژی نرم افزارهای متن باز آشنا شوند.

 اشخاصی کهمی خواهند جوملا را از دیدگاه فروش و بازاریابی بررسی کنند.

 افرادی که میخواهند تنها یک وبلاگ یا یک وب سایت شخصی ساده طراحی کنند.

سیستم مدیریت محتوای جوملا حتما می بایست توسط متخصصین جوملا بکارگرفته شود تا جوملا دچار مشکل نگردد. با گذراندن دوره های آموزشی جوملا به یک متخصص جوملا تبدیل خواهید شد و هیچ مشکلی از بابت استفاده از جوملا نخواهید داشت. و بدین ترتیب با فراگرفتن نحوه استفاده از جوملا می توانید وب سایتهای فوق العاده ای به لحاظ زیبایی، کارایی و امنیت طراحی نمایید.